Inteligentny dom dla właściciela jabłuszka.

Nie samą elektroniką człowiek żyje więc ..... i tu kawałek miejsca na coś innego ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Inteligentny dom dla właściciela jabłuszka.

Post autor: l3n1n »

Mój wcześniejszy post w dziale „Na luzie” spotkał się z wielkim waszym aplauzem i niezliczoną ilością pytań w postach zamieszczonych poniżej. W sumie był to post Sunrivera oraz moja odpowiedź na ten post. Reszta pozostała niezainteresowana tym tematem lub po prostu nie chciało im się odpowiadać na takie głupoty. Z tego powodu postanowiłem kontynuować temat i napisać wam o moich doświadczeniach rozterkach i perypetiach związanych z tematem Inteligentnego Domu czy tez jak wolę osobiście Tępej Chaty. W związku z tym, że preferuję system IOS i pochodne, napiszę o tym w kontekście HomeKit. Jednak generalnie moje doświadczenia pewnie będą po części przydatne dla tych z was co wolą Androida. Musicie przy tym pamiętać, że nie jaki Harrison Ford nieustannie poluje na Androidy. Dlatego może się to dla was skończyć zaskakująco nieciekawie 8-) .
Ja moją przygodę ze Smart Home rozpocząłem na dobrą sprawę z firmą Xiaomi. Pierwszy urządzeniem, na które się zdecydowałem był filtr powietrza firmy Xiaomi. Konfigurując go w moim telefonie stwierdziłem, że nie tylko on może być zarządzany poprzez tą aplikację. A była to aplikacja Xiaomi. Z zawodem stwierdziłem, że w jabłuszkowej aplikacji DOM, nie mogę znaleźć tego urządzenia. Okazuje się, że każda firma, jeśli chce dołączyć do grupy urządzeń Homekit, musi postarać się o potrzebny certyfikat. Xiaomi w tym przypadku sprawę zaniedbało, pomimo że spora część ich urządzeń takowy certyfikat posiada.

Obrazek

Trochę poczytałem i dowiedziałem się, że niektóre urządzenia, takie jak czujniki będą potrzebowały pomocy ze strony urządzenia o nazwie Gateway czyli bramka. Oczywiście mogłem kupować urządzenia obsługiwane bezpośrednio przez Homekit ale ich cena była minimum trzykrotnie wyższa o tych obsługiwanych przez bramki. Dlatego, nie chcąc wywalać kasy, nie znając efektu końcowego wolałem zainwestować w bramkę.
Mój wybór padł, zupełnie przypadkowo na takowe urządzenie firmy Aqara. Pewnie dzięki temu, że współpracuje ono z Applowskim ekosystemem. I powiem wam, że nie żałuję. A w sumie żałuję, że przy zakupie nie zwróciłem uwagi, że to model Chiński z adapterem na wtyczkę EU. Dosyć, że początkowo miałem problemy z integracją tego urządzenia z innymi urządzeniami przystosowanymi dla rynku EU to jeszcze adapterek, który otrzymałem zwiększa wysokość urządzenia a na dodatek jest mocno luźny po włożeniu do jakiegokolwiek gniazdka. Co doprowadza czasami do sytuacji, że traci zasilanie. Dlatego musiałem zainwestować w lepszy adapter i przynajmniej ten ostatni mankament został rozwiązany.

Obrazek

Kupiłem owo cudo i oczywiście musiałem zainstalować oprogramowanie Aqary. Instalacja wcale nie przebiegała bez problemów. Pomimo, że jestem z wykształcenia praktykującym informatykiem miałem kilka problemów z poprawną konfiguracją. Jednak w końcu udało mi się wszystko zgrać.
Obecnie dokupuje coraz więcej różnego rodzaju czujników i gadżetów, które kształcą mój dom by był coraz bardziej sprawny i oferował mi będzie coraz więcej informacji i możliwości. Na obecną chwilę jest to mniej więcej pięciolatek ale i tak jest mi miło.
Oprócz bramki w ekosystemie Apple powinniśmy mieć Centrum Zarządzania. Zasada jest taka, że w małym mieszkaniu wystarcza jedno Centrum. W dużym mieszkaniu lub domu powinno ich być więcej.
Pytanie zasadnicze: jakie urządzenie w systemie Apple może być takim Centrum Zarządzania?
Otóż możemy do tego celu użyć trzech rodzajów urządzeń: Apple TV, Apple HomePod oraz IPada.
Apple TV to znana przystawka do TV umożliwiająca między innymi korzystanie na TV bez Smart TV z różnego rodzaju aplikacji jak na przykład Netflix czy HBO GO. HomePod to Applowski głośnik z wbudowanym mikrofonem, niestety nie dostępny w krajowej dystrybucji. IPada nie musimy nikomu przedstawiać. Te trzy typy urządzeń mogą zarządzać naszym Applowskim ekosystemem. Ja nie posiadając jeszcze HomePoda, uważam za najlepsze, ze względu na stacjonarność, urządzenie Apple TV. Nie zabieram go ze sobą, na zewnątrz, pomimo tego że posiadam trzy iPady, i pomimo tego, że wszystkie trzy posiadają modem GSM. Jednak chodzę z iPadami po całym mieszkaniu, dlatego stacjonarny Apple TV jest według mnie najlepszym wyborem. Tak właśnie uważa system HomeKit, który zawsze wybiera Apple TV jako główne Centrum, a iPady utrzymuje w gotowości.

Obrazek

W jaki sposób takie centrum zarządza całością? Otóż wyobraźcie sobie, że po prostu podtrzymuje łączność z poszczególnymi urządzeniami oraz oczywiście zbiera "do kupy" informacje napływające od poszczególnych urządzeń. Z tego powodu, gdy mamy duże mieszkanie, lub też mieszkanie ze ścianami powstrzymującymi łączność z Centrum lub też posiadamy piętrowy dom, dobrze posiadać więcej niż jedno Centrum. Oto przykład, gdy takie drugie Centrum się przydaje. Pomiędzy moim Apple TV a czujnikiem temperatury i wilgotności w sypialni są dwie ściany. Dodatkowo idealnie na drodze pomiędzy nimi stoi mikrofalówka. W momencie, gdy zabiorę iPada do salonu mogę dowiedzieć się przeglądają informacje w aplikacji Aqary, że siła sygnału jest „Poor”.

Obrazek

Gdy jednak iPada pozostaje przez dłuższy czas w sypialni, pełni rolę przekaźnika i informacja o sile sygnału brzmi „Strenght”. Jak widzicie posiadanie drugiego centrum sprawia różnicę. Z kolei potwierdza moją wcześniejszą tezę dlaczego, Apple TV pełni wiodącą rolę, a nie iPad. Mocną stroną Apple TV jest po prostu jego brak mobilności.

Teraz, gdy znajdę chwilę czasu spróbuję napisać coś niecoś o urządzeniach i czujnikach, które u siebie posiadam. A potem o automatyzacjach.
O ile oczywiście temat okaże się interesujący i będę widział w tym sens.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Inteligentny dom dla właściciela jabłuszka.

Post autor: SunRiver »

No nie powiem nie powiem , ciekawie i chetnie bym poczytał o czujnikach itd , niemniej martwi mnie to
że zainteresowanie na naszym forum ogranicza się do czata , a dalej pewnie zaś mój post będzie jedyny
i bedziesz mi odpowiadał , choć tyle bo na moje posty to nawet nie zerkają są zlewane ciepłym ...
wiec się zastanawiam nad dalszym ciągiem forum .... :)

w każdym razie ja przynajmniej jestem zainteresowany co tam kolega zaaplikował i co ma zamiar aplikować
:)
..:: KONTO PRZYGOTOWANE DO USUNIĘCIA ::..
💫Lothar TeaM
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze pasje poza elektroniką ..”