Tępa chata w porę światło zaświeci i pozamiata :)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Tępa chata w porę światło zaświeci i pozamiata :)

Post autor: l3n1n »

Inteligentny dom. Jak to brzmi? Dla mnie, miłośnika książek SF zawsze brzmiało jednoznacznie. Kojarzy mi się z super inteligentnym komputerem, który zarządza domem i znajdującymi się w nim sprzętami. Super komputer AI czy SI jak wolicie. Sztuczna inteligencja. Tak to zawsze widziałem.
Od wielu lat publikacje prasowe donoszą o Inteligentnych Domach. Jednak to na obecną chwile tylko marketing. Słowa, które powinny poruszyć naszą wyobraźnię i dać się skusić w inwestycje, które mało mają wspólnego z tym pojęciem. Bo co potrafi w takim prostym wydaniu „inteligentny dom”?
Przeglądałem publikacje w Internecie i zazwyczaj jest to:
1. Centralka zarządzająca, na przykład sterowana poprzez znane na naszym forum ZigBee.
2. Czujniki, temperatury, wilgotności, ciśnienia.
3. Czujniki drgań.
4. Czujki pir, czujki obecności.
5. Elektroniczne zamki do drzwi
6. Sterowniki do kaloryferów
7. Sterowniki do rolet
8. Sterowniki do bram
9. Czujniki włamania – odpowiedniki kontaktronów
10. Zdalne włączniki/wyłączniki
11. Żarówki
12. Taśmy LED
13. Lampy
14. Telewizory
15. Głośniki
16. Sprzęt audio
17. Stacje meteo
18. Gniazda elektryczne z pomiarem zużytej energii lub bez.
19. Ściemniacze oświetlenia.
20. Kamery.
21. Lodówki.
22. Odkurzacze.
Pewnie coś pominąłem ale i tak lista wygląda nawet, nawet. Trochę się tego zebrało.
Mimo mojego sceptycznego spojrzenia na „inteligentny dom” muszę z niechęcią przyznać, że jest tego dosyć dużo.
No może nie dużo a sporo. Jednak cóż to za inteligencja?
Kupujemy „centralkę” i dołączamy do niej urządzenia, umieszczamy je w pomieszczania, przypisujemy zadania (sceny), sterujemy przez Internet lub głosowo. Na przykład przez Alexę czy też Siri. No fajnie ale ja na dal nie dostrzegam inteligencji.
Cóż można powiedzieć takiemu niepoprawnemu miłośnikowi książek SF, marzycielowi i entuzjaści uC i ich programowania? No można powiedzieć zrób to sam.
Fajnie, jednak wiek już podeszły, umiejętności śmieszne – nie dam rady.
Mamy na forum kilku geniuszy jak na przykład Sun, Nef, Xbary, Squeez czy Elvis. Są naprawdę znakomici w tym co robią i są wspaniałymi przyjaciółmi, jednak czy można ich zmuszać do realizacji własnych marzeń?
No raczej nie. Dlatego zacząłem szukać.
Pierwszy rozwiązaniem była nasza forumowa płytka. Która, która w oparciu o esp oraz przekaźniki i oprogramowanie Supli potrafiła sterować urządzeniami. Miała nawet pomiar temperatury i mógł sterować dwoma urządzeniami. Super, naprawdę świetna zabawa. Jednak mi było mało. I ze względu na ilość pracy oraz gwałtownie upływający czas postanowiłem sprawdzić gotowe rozwiązania.
Kupiłem sobie centralkę wraz z syreną i lampką . Kupiłem gniazdo elektryczne, czujniki temperatury i wilgotności, włącznik, czujniki zalania i kontaktron drzwiowy. Fajnie to wszystko działa. W związku z tym że u mnie królują ajfony i ajpady wszystko podpiąłem pod jabłuszkowy HomeKit. Sterować tym mogę przy pomocy Google Home, czy też Alexy a także przy pomocy Siri, jednak ta ostatnia działa tylko w języku Angielskim. W sumie komendy potrzebne do sterowania tymi urządzeniami nie wymagają znajomości perfekt tego języka, więc mi to jakoś nie przeszkadza.
Fajnie? No nie do końca. Systemów mamy wiele, nie wszystkie ze sobą współpracują. No i możliwości działania też są mocno ograniczone. Daleko mi do spełnienia marzeń jednak kilka spraw mogę w domu załatwić z dowolnego miejsca na świecie. Kilka kwestii mogę wykonać nie ruszając się z łóżka. Bardzo to wszystko ciekawe i zajmujące, jednak cały czas brakuje mi tego czegoś. Tego za czym tęsknię od czasów gdy byłem chłopcem i zaczytywałem się w powieściach Aldisa, Lema, Zajdla, Dicka czy Żelaznego.
Ciekawe czy dożyję czasów, gdy będę mógł z moim domem/mieszkaniem porozmawiać o sensie życia.

;)

A co wy o tym sądzicie? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Tępa chata w porę światło zaświeci i pozamiata :)

Post autor: SunRiver »

W zasadzie masz waszmość słuszność do AI i SkyNetu nam jeszcze daleko ... choć powoli nadchodzi i jest to nieuniknione ,
fakt urządzenia typu smartHome ogarniają nas powoli nawet u mnie siedzi espeków cała kupa i steruje czym popadnie
a z kamery w odkurzaczu mogę sobie podejrzeć dom choćby ... jednak jest niedosyt i faktycznie czegoś brakuje , nawet alexa
niema tego co puszka redbula :)

Co do zmuszania .... wiesz nie wiem możemy coś amatorsko na forum pokombinować , ale nie jestem przekonany czy w dobrym kierunku
by to poszło :) ... osobiście wolałbym się nie mieszać do takiego projektu bo jeszcze dom by był złośliwy :)
Nie mniej tak czy siak mogę powiedzieć że nawet duchowo będę twe poczynania wspierał , ale do rozmów na podłożu filozoficznym
jeszcze długo nie porozmawiasz z domem ... może to i dobrze .... bo konkluzja mogła by być oszałamiająca.

Mark Twain po przeczytaniu w gazecie o swej śmierci - zwołał konferencję prasową i stwierdził " Doniesienia o mej śmierci są mocno przesadzone"
podobnie mogę sparafrazować w jednej kwestii w twoim tekstcie ... co do reszty znamienitych kolegów zaiste macie towarzyszu słuszność ... :)
Tak wiec przyjacielu ... w kwestii AI jak w kwestii kija ... każdy kij ma dwa końce , ale ja popieram twój koniec kija :)
..:: KONTO PRZYGOTOWANE DO USUNIĘCIA ::..
💫Lothar TeaM
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Re: Tępa chata w porę światło zaświeci i pozamiata :)

Post autor: l3n1n »

Wiesz, nie będziemy pisali że Twój koniec kija jest lepszy niż mój bo to się źle kojarzy i jest mocno polityczne :D. Liczę w sumie, że Squeez się tu też się odezwie bo on już też w tej kwestii kilka grzechów popełnił :D.
Jeśli starczy mi chęci to napiszę coś więcej o swoich doświadczeniach, sprzętach i użytych programach z nadzieją, że inni też podzielą się swoimi doświadczeniami. Temat wydaje mi się nader ciekawy i niewyczerpany. Interesują mnie też pomysły innych i ich przemyślenia. Fajnie o tym podyskutować.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Na luzie”