ESP32 SunDUINO MINI DevBOARD v2 -- niezbędnik montażowy

płytki SunDUINO dla mudułów ESP32
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Posty: 1512
Rejestracja: 08 paź 2017, 11:27
Lokalizacja: Festung Oppeln
Kontakt:

ESP32 SunDUINO MINI DevBOARD v2 -- niezbędnik montażowy

Post autor: SunRiver »

Obrazek

Płytka już jest dostępna zatem czas ją opisać dokładniej, od strony schematyczno-montażowej, gdyż jest tu kilka niespodzianek.
I na pewno łatwo nie będzie ale tylko w jednym punkcie  zatem do dzieła ..

Obrazek

Jak wiadomo montaż płytki jest dwustronny, nie powinien być problematyczny podobnie jak uruchomienie , ale mniej wprawnych
lutowaczy może trochę poirytować :)  Dlatego też opiszę montaż i jej uruchomienie :

Przygotowania 

Płytkę SunDuino kupicie tylko w sklepie ELty.pl czyli TUTAJ

Z potrzebnych rzeczy wszystko znajdziecie w BOM , który znajdziecie i na stronie sklepu oraz w poprzednim wpisie prezentującym te maleństwo.
Tu skupię się ponownie na miejscach gdzie są dostępne:

Elementy kluczowe :

-- Tranzystory do układu resetu NPN (SI2302, S8050 lub podobne) ---  Elty.pl
-- ESP32 - WROOVER  --- Elty.pl
-- USB-UART SILABS CP2102   ---  TME
-- Stabilizator SPX3819-3.3 --- TME
-- Kontroler Ładowania Akumulatorków  MCP73831T --- TME
-- Gniazdo USB B micro 940 --- TME

Pozostałe elementy jak kondensatorki, diody LED, goldpiny  czy rezystory  w zasadzie ma każdy :)

Montaż 

Przebiega w tradycyjny sposób , z należytą uwagą  podczas montażu.

Zaczynamy od układu CP2102

Układ wydaje się trudny do lutowania jednak taki nie jest , wystarczy niewielka ilość pasty lutowniczej np KEDA
i podgrzanie układu od dołu płytki np na żelazku (maxymalna temp) lub Hotem (lepsze tu są separatory do LCD). 
Układ odpowiada za komunikację UART oraz programowanie ESP32.

Obrazek

Obrazek

Na układzie kropka wyznacza 1 pin , a na płytce jest tak jak widać wyżej.

Schemat:

Obrazek
2.Montujemy C8 (1uF ceramiczny )  i R10 (470R)  oraz gniazdo USB ,

I od razu możemy sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo i nasz port został zainstalowany i jest wykryty ....

Obrazek

Jeśli wszystko przebiegło jak widać wyżej , to mamy z grzywki i możemy instalować resztę naszej płytki ,
W zasadzie to nie muszę się teraz rozpisywać bo wiadomo jak to przebiega ale opiszę pokazując schematy:)

3. Montujemy regulator napięcia 
Obrazek

i po podłączeniu USB możemy sprawdzić czy mamy napięcie zasilania 3V3

4. Montujemy układ ładowania akumulatorka ...

Obrazek

Tu wystarczy się skupić na doborze rezystora R8 opisanego na schemacie zależnie od potrzebnego prądu ładowania , Ja proponuję
10K dla 100mA gdyż wydaje mi się rozsądne i bezpieczne dla większości akumulatorków , jeśli nie wiemy jaki użyjemy
do zasilania naszej płytki. Oczywiście gniazdo baterii montujemy na końcu :)

5. Montujemy pozostałe elementy na stronie TOP płytki

Diody LED -- rezystory dobieramy by nie dawały po oczach :)

Obrazek

Tranzystorowy układ odpowiedzialny za automatyczne wprowadzenie w tryb programowania układu ESP32
Obrazek

Układ ręcznego wejścia w tryb bootloadera i reset

Obrazek

Rezystory pull-up dla karty uSD

Obrazek

Zworka SJ1 jest na stronie Bottom płytki i zostawiamy ją rozwartą chyba ,że chcemy inaczej :) Domyślnie powinna być rozwarta.

6 .  Gdy uporaliśmy się ze stroną TOP przechodzimy na BOTTOM 

Tu mamy mało co do lutowania :)  raptem kilka rezystorów i Gniazdo karty uSD

Obrazek


UFF płytka jest praktycznie gotowa teraz możemy przylutować wybrany moduł ESP32 Wroover B lub IB  oraz wlutować listwy goldpin by móc podpinać się do pinów naszego ESP3 i oczywiście złącze dla baterii

Obrazek

Tym sposobem nasza płytka jest gotowa do pracy i możemy przystąpić do programowania :)
Miłego Lutowania , a potem Marcowania :)


>UWAGA !!!!<

<hr />

Na część płytek wkradł się mały błąd ...  opis naprawy tutaj: https://forum.lothar-team.pl/viewtopic.php?f=26&t=473
ODPOWIEDZ

Wróć do „ESP32”