Ucieczka Longana ... czyli Risc-V po chińsku

Płytki i moduły oparte o układy Giga Device GD32VF103
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

Ucieczka Longana ... czyli Risc-V po chińsku

Post autor: SunRiver »

Obrazek

Longan Nano trafił na moje małe biurko
gdzie w obliczu pandemii ... będzie zajmował myśli, ale ataki wirusów to nie temat naszego forum
niemniej jako że więcej czasu się spędza w domu -- jak znalazł ....

Tu chciałbym koledze Nefarious podziękować za tak zacne maleństwo , które to trafiło za jego sprawką do mnie w równie
zacnym towarzystwie ponad czasowego 89C51 :)

Obrazek

Prawda że podobne ??
Nio ale raz jeszcze koledze dziękując oglądnijmy maluszka ... (trwają plany zemsty)

Obrazek

Tą małą i czerwoną płyteczkę przygotowała firma Sipeed która kolejny raz raczy nas fajną zabaweczką. Po Kenym Drucie
przyszedł czas na coś zjadliwego na amatorów i tym razem osadzono na płytce układ od GigaDevice , znanej z produkcji układów
podobnych do STM32F103 z rdzeniem ARM , z rdzeniem Risc-V czyli GD32VF103CBT6 ... tak nazewnictwo jest zgoła dalej podobne.

O dziwo mała płytka dość bogato wyposażona, oprócz rzeczonego układu, znajdziemy tam LED RGB , 2 switche , gniazdo USB 3.0 , kwarc 8MHz,
kwarc 32768Hz , LDO , gniazdo dla LCD OLED, złacze JTAG, i slot microSD. Piny zaś wyprowadzono na kształt DIP po obu stronach PCB z opisem
pasującym dla PlatformIO (arduino).

Pinout zaś prezentuje się tak:

Obrazek

Pierwsze podłączenie płytki przebiegło dość sprawnie i oczom się ukazało demko migające diodą RGB ... to miłe
widać że płytka działa :)

Obrazek

podczas blinkania pobrałem sobie program obsługujący wbudowany Bootloader DFU ...

Obrazek

instalacja sterowników z pakietu na Win10 przebiegła bez niespodzianek .... po przełączeniu płytki w tryb DFU
wejście w który jest sygnalizowane świeceniem jedynie czerwonej diody ....

Obrazek

O dziwo samo działanie programu GD32 MCU DFU Tool jest bardzo sprawne i bezproblemowe w porównaniu np
z SAMBĄ dla Atmela , czy DFU STM32 gdzie nie zawsze udaje się połączyć z układem ...

Samo przygotowanie platformio też nie jest jakoś skomplikowane i już po chwili działą prawidłowo:

Obrazek

choć jeszcze nie próbowałem wgrywania bowiem muszę wykonać sobie adapterek dla mojego J-linka żeby mieć pełną kontrolę nad
procesem programowania i możliwość debugowania , w każdym razie wiecej się pojawi niebawem to miał być jedynie
mały zaczepny wpis motywujący :)

Obrazek

Szczegóły i przydatne rzeczy:

---> Strona produktu z informacjami LonGan NANO
GD32VF103_Datasheet_Rev1.0.pdf
GD32 MCU Dfu Drivers_v1.0.1.2316.7z
GD32 MCU Dfu Tool_v3.8.1.5784.7z
demo32VF.7z
I na tą chwilę to wszystko przy tak małej płytce ... niebawem trochę ...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GD32VF103”