Instalacja Maixduino do współpracy z VisualMicro

Płytki i moduły oparte o Kendryte K210
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Instalacja Maixduino do współpracy z VisualMicro

Post autor: xbary »

Popularność Arduino niczym jak choroba przenoszona drogą kropelkową zaczyna przenosić się na RISC-V.
Aby było łatwo to musi być trochę trudno na początku, chyba że użyjemy standardowy edytor Arduino, tam według instrukcji można zainstalować Arduino kendrytowe bez problemu, muszę się przyznać że tylko zainstalowałem i nic więcej. Edytor potrafi skutecznie zniechęcić do czegokolwiek, a na pewno nie sprzyja doświadczeniom na takim noworodku jakim jest Arduino Kendrytowe.
Tutaj postaram się pokazać jak oswoić Visual Micro z nowym arduino.

Oto z czym należy się zmierzyć:

1. Na pokładzie musimy mieć kompletny interpreter języka Python i to w wersji 3.x. Jeśli nie był instalowany to sugerowałbym zainstalować go w katalogu np C:\Python37 . Podczas instalacji zaznacz: dodaj ścieżki systemowe gdzie znajduje się python.exe. Python jest nam potrzebny do przeprowadzenia instalacji oraz do przesyłania naszej aplikacji do Kendryta ;)

2. Kolejnym wymaganym narzędziem będzie GIT. Podczas instalacji będą pobierane aktualne SDK oraz Core Arduinowy z GITHUBa.

3. W Visual Studio należy też skonfigurować odpowiednio plugin Visual Micro. Jeśli nie masz katalogu z projektami i bibliotekami Usera oraz Hardware czyli tam gdzie będą instalowane płytki, to trzeba będzie to stworzyć.
U mnie to tak wygląda:
C:\Works\hardware
C:\Works\libraries

a w VisualMicro skonfigurować tak w oknie Configure Arduino IDE Location:
Obrazek

po tym należy zamknąć VS.

4. Następnie pobierz paczkę .zip z różnymi dziwnymi plikami które jako całość tworzą instalkę, postarałem się maksymalnie ten proces uprościć i napisałem skrypt który wszystko ściąga co potrzebne oraz poprawia tak aby bez błędnie ruszyło wszystko pod VisualStudio.

Najlepiej ściągnąć aktualny skrypt klonując z githuba go tak:
git clone https://github.com/xbary/MaixduinoInstall.git
w katalogu C:\Works\

5. Jeśli dotrwałeś do tego miejsca to należą ci się gratulacje :P bo teraz wystarczy uruchomić C:\Works\MaixduinoInstall\start.bat , podczas instalacji zalecane jest wyjście z psem na spacer lub zaparzenie sobie kawy w tym czasie.

Uwaga. Jeśli trzymałeś się sugerowanym nazewnictwem katalogów to nic w start.bat nie musisz zmieniać. Ale jeśli coś gdzieś jest inaczej to odpowiednio popraw na prawidłowe ścieżki w argumentach, myślę że dokładnie widać tam o co chodzi.

6. Tak powinno wyglądać okno konsoli po zakończeniu instalowania:
Obrazek

Na początku widać na zdjęciu że pyserial jest już zainstalowany, tak jest u mnie. Natomiast u Ciebie jeśli Pythona dopiero co zainstalowałeś to skrypt na początku do instaluje wymaganą funkcje Pythonową.

7. Pozostało uruchomić Visual Studio, stworzyć projekt, wybrać płytkę, podłączyć do komputera przez UARta naszego Kendryta i ustawienie portu COM w Visual Micro.

Powinno działać wszystko.

Normalnie powinno się jeszcze dodać do ścieżek systemowych katalog z kompilatorem Kendrytowym, ale jak się okazało ta czynność jest wymagana tylko dlatego aby biblioteki .dll towarzyszące były dostępne dla kompilatora. Ja wykorzystałem gościnność Pythona i tam podczas instalacji kopiuje wszystkie DLL... (nie bez powodu kazałem zaznaczyć podczas instalacji pythona aby dodał się do ścieżek).

Życzę wspaniałych aplikacji na tym potworku. :python:
Awatar użytkownika
l3n1n
Administrator

Re: Instalacja Maixduino do współpracy z VisualMicro

Post autor: l3n1n »

Wygląda to interesująco i obiecująco. Dzięki za twój wkład, bo zdaję sobie sprawę ile czasu poświęciłeś na dopracowanie pliku bat, żebyśmy nie musieli przechodzić twoich często niezbyt ciekawych doświadczeń podczas poznawania oprogramowania pod KenDruta. Ja spokojnie czekam na odpowiednią płytkę od Suna więc chyba na razie poczekam z instalacją :).
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: SunRiver »

nio ładne cacko fiu fiu fiu ....
trzeba zatem na boarda poczekać ....
Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Post autor: xbary »

w sumie do instalki będzie można dodać naszego boarda, bo pliki board.txt są ode mnie przeinaczone...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kendryte”