Sipeed USB-JTAG/TTL

Ogólne informacje i dyskusje na temat RISC-V niemieszczące się w ramach innych FORÓW
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

Sipeed USB-JTAG/TTL

Post autor: SunRiver »

Gwoli ciekawości i jako, że JTAGÓW nigdy za wiele tym razem za sprawą naszego
drogiego Wladimira Ilicza Ulianowa (L3n1n'a) dotarły prosto z prestiżowej wytwórni porcelanowych czajników:

--> Małe Ryśki czyli trudno dostępny poza Longanem układ GD32VF103 na rdzeniu RISC-V

Obrazek

--> Sipeed USB-JTAG/TTL

Obrazek

Małe Ryśki już znacie z wpisów o Ucieczce Longana ... Zaś ten mały JTAG no właśnie ....
jest podobny do dziesiątek jtagów z wytwórni czajnika , choć tym razem niby jest dedykowany dla :

-- RiscV
-- ESP32
-- ARM

Tak się przynajmniej chwalą.... ponoć ogarnia GD32VF i K210, zobaczymy ...
Silnikiem tego mikro stwora jest popularny i dobry układ FTDI FT2232D będący podwójnym mostkiem/kontrolerem USB - UART
dysponujący dwoma pełnymi pod względem sygnałów Portami UART o poziomach logiki TTL.

Opis pinów jest wydrukowany na obudowie:

Obrazek

choć jest pewna niezgodność z tym co jest na płytce ... mianowicie pin NC w opisie na płytce jest oznaczony VCCIO ...
Zresztą sami zobaczcie typowa chińska prostota i banalność ...

Obrazek

Obrazek

Osobiście za taką formą jtagów i programatorów czyli dongle nie przepadam ... to dobre dla laptopowców może
ale zawsze można użyć stopki USB :)

Obrazek

i jakoś można dać i z tym sobie radę, przewody dołączone do dongla pominę milczeniem bo ledwie mają 5cm i są raczej tragiczne dlatego też
niebawem wam pokarzę odpowiedni przewodzik :) pasujący również do nowych płytek jakie powstaną do ów ryśków małych pasujących do
SunEVB ... która też niebawem będzie w nowej lepszej i bardziej universalnej wersji .

Dla tego maleństwa jest dostępny schemat :

Obrazek

... może i to taki mały niepozorny i pusty niemal układzik , ale ze względu na układ FT2232D zawsze można
używać jako dwa UARTY bo tych nigdy za wiele w naszych małych warsztatach, a przy okazji coś sobie zaprogramować ...
Osobiście poza formą ubolewam też nad brakiem jakiejkolwiek małej migającej diodki , ale nie zawsze można mieć co się chce ....
Tymczasem to tak na szybko wpis bowiem jeszcze nie przetestowałem go ale po podłączeniu do USB zgłaszają się oba UARTy wiec nie jest
źle .. resztę zobaczymy ...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
No przebrnąłem przez instalacje więc ku pamięci pozwolę sobie zaaplikować tutaj :)

Na tą chwilę podłączyłem się dość minimalistycznie ale całkiem skutecznie do LonganaNano

Obrazek

Mało co widać na tym zdjęciu , ale jest to banalnie proste

- RV Debuger --- Longan -
- TCK ------------ JTCK
- TDO ------------ JTDO
- TMS ------------ JTMS
- RST ------------ RST (uwaga niema go na złączu JTAG w Longanie - jest obok USB)
- TDI ------------- JTDI
- GND ------------ GND

Ja ze względu na niestandardowe uzywanie Longana mam jeszcze podłączone 3V3
z płytki ZB600 - wam wystarczy zapewne zasilanie z USB :)

To wystarczy żeby zrobić test pod platformio ...
wybór oczywiście padł na Blinka ... dobrze mieć pod ręką :)
Konieczne jest też w platformio.ini dodać 2 wpisy:

Obrazek
  1. debug_tool = sipeed-rv-debugger
  2. upload_protocol = sipeed-rv-debugger
  3.  
i .... wtopa ...
ale spokojnie to drętwe OpenOCD jak zawsze ma problem z tożsamością ale czasem
potrafi pokazać to i owo ... w tym wypadku czego szuka i mu brakuje :

-- poszukiwał urządzenia Dual RS232 vid 0403 , pid 6010
na LibUSB

No tak u mnie niema ... wiec szybko odpalam FT_Proga zapisuję descryptor zgodny z szukaniem
przez OpenOCD i Program Zadig do podmiany driverów :

Obrazek

dokładnie jak widać dla interface 0 Instalujemy WinUSB (v6.1.76xxxxx)
odpalamy raz jeszcze pod platformio .. i działa

Obrazek

Dodano po 7 minutach 26 sekundach:
Teraz pozostało skonfigurować debugowanie tym czymś w platformia ...
ale o tym będzie chyba osobny wpis :)
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

Re: Sipeed USB-JTAG/TTL

Post autor: SunRiver »

W tym momencie działa też w pełni Debugowanie dla RISC-V (GD32VF103) więc mogę podsumować temat:

Obrazek

Ogólnie podsumowując ...

Jak za tą cenę , otrzymujemy to za co zapłaciliśmy , niewielki kawałek płytki umożliwiający działanie z mikrokontrolerami RISC-V, a więc trafia
w nasze ręce całkiem przyzwoite narzędzie które poza obudową (znam dużo droższe bo rzekomo markowe produkty które nie posiadają takowej,
lub trzeba sobie dokupić ... pół biedy gdy jeszcze zapodano jakąś termokurczkę koszulkę.) Wiec naprawdę niema co narzekać bo to małe,
niepozorne narzędzie daje nam :

- 2x UART TTL (a Uartów niegdy za wiele)
- Debuger JTAG
- programator

Może nie jest to demon szybkości, ale spełnia swoje zadanie , i jako programator i debuger i UART
NA chwilę obecną przetestowałem jedynie pod Platformio z :

- Longan NANO - GD32VF103
- ESP32
- K210 (SunDEV M1W)

I układ daje sobie radę bez problemów choć niektórzy powiedzą że tani chiński złom bez wsparcia , Ja jestem Zadowolony.
Z Prostoty i Funkcjonalności .... Do opisów i konfiguracji z K210 jeszcze wrócimy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „RISC-V Ogólnie”