Prośba o pomoc w wyborze.

Forum poświęcone układom SBC (Single Board Komputer) opartych o SoC Amlogic
Regulamin forum
Obrazek

Amlogic Khadas VIM1 BASIC
SoC: Amlogic S905 Quad Core ARM Cortex-A53 Mali-T450MP5 GPU UHD H.265/VP9 60fps HDR10 oraz HLG HDR

Obrazek

Amlogic Khadas VIM2 PRO
SoC: Amlogic S912 Octa Core ARM Cortex-A53 Mali-T820MP3 GPU HW UHD H.265/VP9 60fps HDR10 oraz HLG HDR
ODPOWIEDZ
Nasedo
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 03 kwie 2018, 13:19

Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Nasedo »

Witam serdecznie na forum. Celem mojego postu jest zdecydowanie się na jeden z mini-komputerów. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele takich urządzeń, a ja nie potrafię obecnie zająć stanowiska i określić które urządzenie może być dla mnie najlepsze. Poniżej rozwinę to.

Mam świadomość, iż Khadas w specyfikacji technicznej wygrywa z m.in. Raspbery Pi, jednak dostępne są inne alternatywy, jak chociażby Orange Pi, Odroid i wiele innych, których nie będę teraz wymieniać.

Dlaczego chciałbym posiadać takowe urządzenie? Określę to jako fanaberię, cel jako przyjemność dłubacza. Mam doświadczenie z komputerami (stacjonarne i laptopy) od ponad 30 lat, wliczając Amiga / PC / Mac. Nie stronię również od Linuxa.

Czego chciałbym? Na pewno emulacji - z tego co widziałem na filmach, Raspberry ma spore wsparcie, wliczając emulację konsolek, jak również Amigi i wygląda to na całkiem udaną emulację. Jak sobie z tym tematem radzi Khadas?
Interesują mnie dwa aspekty - praca na Amidze (pod emulatorem) oraz gry / dema z Amigi z dawnych czasów.

Nie jestem zainteresowany na pewno tym, aby owe urządzenie zamienić w TV Box. Nie oglądam telewizji i ten aspekt zupełnie mnie nie interesuje. Posiadam w domu telewizję, jednak sam z niej nie korzystam.

Programowanie - mam doświadczenie z Pythonem, jednak tych doświadczeń nie chciałbym raczej przenosić na platformę mini-komputera.

System operacyjny - raczej bym się skłaniał z testowania / używania którejś z wersji Linuxa. Jednak (na chwilę obecną) myślę, że byłyby to proste czynności. Nie wykluczam, że świat mini komputerów stworzy dla mnie nowe możliwości i zechcę stworzyć coś samodzielnie.
Jeżeli moja wstępna wypowiedź nie jest wystarczająca - proszę o zadanie pytań, a ja odpowiem jak będę potrafił najpełniej.

Na chwilę obecną rozważam dwie możliwości zakupu: Khadas VIM / VIM 2 lub Raspberry Pi 3B+ (zestaw do retro gamingu).
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Posty: 948
Rejestracja: 08 paź 2017, 11:27
Lokalizacja: Festung Oppeln
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: SunRiver »

zasadniczo , każdy z SBC daje rade tak samo , no może najgorzej ma PI -- zwykły syf ...
do emulacji Amigi ososbiście używam Amithlona na PC , zaś pod Workbenchem zapodaję w emulowanej amidze shapeshiftera i mam już starego
dobrego MACA na Motorolli a nie podróba na x86 :)

ale mówimy o SBC
Ja preferuję PineA64 i Khadasa , działa na nich to samo co na Pi ,ale lepiej lepsza jest też grafa nie jakieś tam biedne HD , a prawdziwe 4K się da
dodatkowo masz prawdziwy szybki Ethernet , a nie jakiś śmieć na USB Hab 2.0 ,

W przypadku Khadasa szybka i wytrzymała pamięć eMMC (podnosi cene) ale to nie ładowanie OS-a z karty SD w Pi no ludzie ... jak można toż to śmiechtyle lat na rynku niby pierwowzór , a każda następna wersja mniej przemyślana i coraz gorsza ..., Ponadto Khadasa nie jest wstyd postawić na biurku :) W przypadku Pi ... to trak jakbym .... przeniósł do salonu :P (ale to moje odczucia)

Zapewne Zaraz się pojawią Obrońcy Pisuara ... bo się lepiej sika ... bo łatwo wyczyścić .... tylko że jakoś pełno tych krzykaczy , a Dział Pisuarowy to pustostan :P Podobnie jest z wielkimi władcami tajemnioej mocy Linuxa co mają nas Windowsowców za nic :) Tymczasem w dziale Linuxowym najwięcej ma do powiedzenia ktoś kto oficjalnie uważa Linuxa za stratę czasu zabawkę i go nie lubi .... :)


W przypadku PineA64 też jest lepiej choć system się ładuje z SD jak w PI ale jakoś stabilniej pracuje mniej potrzeba prądu i mniej się grzeje
atutem dla niektórych może być to że ma złącze zgodne z pinoutem PI2 i w 100% sztuczki z Pi (sprzętowe) działają na PineA64

tak więc pod kontrolą Linuxa czy Droida ... do retro gamingu na pewno się i PineA64 i Khadasy ...
Co do programowania ... przecież nie samym znanym z Pi-suara Pythonem człowiek żyje , mamy C /C++ ba nawet C# pod .NET
pod linuxem ... całkiem sporo tego już pokazałem , i będę kontynuował

Tak wiec poczytaj i tu i na blogu ... gdzie przedstawiam PineA64 jak też Khadasy zarówno VIM jak i Vim2Pro
i jak coś pytaj ... :)

W każdym razie ... każdy jak mówią ma swoje potrzeby ... może tobie przycisk do papieru i grzejnik pasuje :) Bo nic nie trzeba robić i jest jak
arduino wszystko gotowe wystarczy ściągnąć i podłączyć kabelki , Może akurat będziesz zadowolony z Pi .. , czy orangePi ...

ja jednakże nie byłem i uważam że powinni dopłacać zeby ktoś to wziął ...
Moje typy to :

0. Khadas
1. Late PANDA
2. ODROID
3. PineA64+
Mel
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2020, 14:49

Re: Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Mel »

Czy aktualnie najnowszy khadas jest lepszy niż najnowsze Raspberry Pi ?
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Posty: 948
Rejestracja: 08 paź 2017, 11:27
Lokalizacja: Festung Oppeln
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: SunRiver »

Nie mam pojęcia nie robiłem porównań i nie dysponuję najnowszym khadasem
obecnie obawiam się że wybór to raczej kwestia kosztów i zasobów :)
Awatar użytkownika
elvis
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 30 lis 2018, 17:50

Re: Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: elvis »

Zaletami VIM3L w porównaniu z RPi4 jest ładny wygląd, niższa temperatura pracy oraz eMMC. Pozostałe parametry są trochę, albo dużo słabsze - wolniejszy rdzeń, mniej pamięci, mniej portów USB, gorsze wsparcie, słabsze sterowniki. Do tego dochodzi cena dwa razy wyższa niż RPi4.
VIM3 parametrami już porównywalny z RPi, ma za to dodatkowe rdzenie cortex-a54 (co raczej nie zwiększa możliwości układu, ale pozwala na zmniejszenie poboru mocy, gdy system jest mało obciążony) oraz wspomniane wcześniej zalety, czyli wygląd i eMMC.
Więc, gdyby kosztowały chociaż porównywalną kwotę, VIM3 mógłby być interesujący, ale przy cenie ponad trzy razy wyższej od RPi4 ciężko nazywać VIM3 lepszą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Amlogic Khadas VIM”