Terminal Sysprogs SmarTTY praca zdalna

Ukłon w stronę użytkowników ...
Niechaj i niewierni mają swój kącik .
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

Terminal Sysprogs SmarTTY praca zdalna

Post autor: SunRiver »

Jak już ostatnio pisałem wartym posiadania jest darmowy programik
firmy Sysprogs o nazwie SmarTTY
ten programik terminalowy jest darmowy , ale dlaczego postanowiłem o nim jeszcze raz napisać ...
otóż jest on bardzo ciekawy i oferuje coś czego nie dają inne programy.

Zarzadzanie mikro systemami opartymi o Linux na SBC jest bardzo popularne miedzy nami amatorami róznych zabawek
w stylu raspberry Pi , Khadas , Somlabs , Odroid , Pine A64 ..... zwykle nie mamy potrzeby podłączania monitora do naszych SBC
bo i tak większość rzeczy wykonujemy w terminalu i tu doskonale sprawdza się popularny emulator terminala Putty :

Obrazek

ale bywa że potrzebujemy coś więcej i tu by skorzystać zdalnie z trybu graficznego możemy użyć VNC :

Obrazek

No daje rade , ale jest powolne i czasem irytujące..

Tymczasem jest coś co daje nam niejako 2 w jednym czyli ów tytułowy SmarTTY ...
pozwala on nam na trochę więcej niż sam putty i sprawniej niż vnc ...

Obrazek

tradycyjnie możemy używać połączeń telnet , ssh czy też serial .... jak w każdym emulatorze terminala
wybierzmy np nasze rPi Zero:

Obrazek

tradycyjnie musimy się zalogować ... i mamy na pozór zwykły emulator terminala no moze graficznie jakiś lekko przesłodzony ??

Obrazek

oczywiście pierwszą zaletą jest mozliwośc w jednym oknie otwarcia kilku instancji terminala dzięki czemu nie mamy bałaganu na ekranie
np ja często jestem połączony z dwoma rpi i khadasem i ma trochę ciekawych funkcji ... ale nie to jest najciekawsze ... otóż ten emulator terminala zawiera niejako virtualne środowisko pozwalające odpalać oprogramowanie dla x-window bez całego środowiska jak vnc ,

Obrazek

na naszej maszynie przez co działa wszystko szybciej i lepiej od VNC -- zwłaszcza gdy chodzi o nasze słabe SBC z małymi zasobami...

Obrazek

np możemy sobie uruchomić w wirtualnych x-ach w okienku edytor programów pythona Thonny

Podsumowując >>

To naprawdę bardzo fajny emulator terminala , pozwalający na sporo dzieki czemu praca z SBC o małych zasobach jak np rPi Zero czy Somlabs
pozwala na bardzo wygodne używanie wielu zasobów i wygodna obsługe zarówno programów terminalowych jak i tych dla środowiska
Graficznego bez potrzeby używania dodatkowych monitorów czy całego środowiska jak w VNC co przy maluchach bywa powolne i denerwujące.

Dodatkowo jeśli musimy wykonać restart urządzenia , np sudo reboot , to putty-ego też musimy restartnąć w zasadzie ,
a SmarTTY spokojnie się wyłaczy i będzie czekał .. mozemy wybrać nową sesję , albo reconect jak bedzie gotowe ...
i wracamy do poprzedniego stanu konsoli .... to wygodne i to bardzo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Raspberry Pi”