GSM m590E -- połączenie bez granic

Wciąż popularne komórkowce ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

GSM m590E -- połączenie bez granic

Post autor: SunRiver »

Obrazek

No tak tani moduł sprawny całkiem i fajnie działający .... ale ach te chińczyki nie łączy zrywa , niema zasięgu .. czytamy po forach ...

Problematyka anten znana jest nie od dziś i to jest główna przyczyna problemów z łącznością nie tylko GSM , ale też WiFi i BT .  Najpopularniejsze są Anteny PCB , które można dopaść za w sumie dobre pieniądze.

Obrazek

Jest to popularna antena pracująca w częstotliwościach ~880 do ~1900Mhz uzyskując czułość -0,2dBi  ± 0,5dBi @900MHz  i ~-1,7dBi ± 0,5dBi @ 1800Mhz , podczas pracy z przewodem Coaxialnym 1.13mm długości od 100mm do 300mm. Antena ma impedancję 50om i liniową polaryzację, a wytrzymuje maximum 30dBm wzmocnienia sygnału.

Obrazek

Bardzo też podobną można sobie wykonać na pcb wg, typowego rysunku anteny typu FW-Nxx

Obrazek

Tu polecam artykuł o antenach embeded autorstwa Haralda Naumanna , który rozwiewa wiele wątpliwości.  Jak więc pamiętacie w przypadku naszego zestawu DIY z modułem m590E stanowiącym sympatyczny i nie drogi  modem GSM/GPRS  dużo problemów jest z nawiązywaniem połączenia lub jego niestabilnością ... jednym z problemów poza wymienionymi w poprzednim artykule jest właśnie ANTENA.

Obrazek
To ten drucik sprężynka .... :)  , której należy się szybko pozbyć i założyć coś innego gdyż na niej  mamy wynik RSSI = 99  czyli <- 107dBm co daje połączenie na granicy istnienia:

Obrazek

właśnie przez takie zdarzenie należy u siebie zastosować np antenę PCB. Moja stanowi układ o dosyć dużej sprawności jak na takie niepozorne coś:

Obrazek

Dzięki tej antenie mam stabilne połączenie i brak opisywanych kłopotów ze zrywaniem połączenia.  Antenę tą bardzo łatwo wykonać na jednostronnym laminacie o grubości 0,36mm

Obrazek

która na żywo wygląda następująco:

Obrazek

Jak widzicie jest ona niewielka ma impedancję oczywiście 50om i zysk  ±0,8dBi dla pasma 800 - 2200MHz. Antena ma wymiary 30x22mm wiec można ją dokleić nawet do płytki pod modułem :)

Dzięki niej mam signal Intensity  na poziomie 29 co widać niżej co oznacza  ± 29 rssi  co daje Pełny zasięg 3G dla testowej sieci PLUS, oczywiście nie jest ta wartość stabilna , ale oscyluje na poziomie 20 - 29 :

Obrazek

.Jak więc widzicie warto stosować anteny PCB do takich małych modułów jak choćby m590E. Dlatego też polecam zaopatrzyć się w antenkę lub wykonać własną na kawałku PCB.

Obrazek

Wzór PCB anteny , którą widać wyżej na której wykonano testy łączności i zasięgu w Eagle jest do pobrania na dole. ...  Ta na fotce jest pozostałością z wykonanych anten do jakiegoś projektu. oba wzory spisują się doskonale z m590E .

Tymczasem  można np w SunDEBUNALU  wysłać komendę  AT+MODEMINFO?

Obrazek

I uzyskać szczegółowe informacje o naszym MODEMIE

Uwaga :  firmware 1.31b -- na innych nie mam pojęcia czy zadziała

a klikając na przycisk SMS SIM

Obrazek

uzyskujemy dostęp do modułu umożliwiającego odczyt i wysyłanie SMS z naszego modułu :
Obrazek

Aplikacja dostępna tylko jako moduł w SunDEBUNAL v 1.4.2

Dużych zasięgów :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GSM, GPRS”