Raspberry PI PICO - obserwacje

Taka nowość z uC RP2040 Dual CORE ARM Cortex M0+ pędzącym 133MHz
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

Raspberry PI PICO - obserwacje

Post autor: SunRiver »

Nie dawno za sprawa jakiegoś maniaka dziwnych pomysłów na moje biurko trafiły 2 egzemplarze nowości
od Raspbery czyli Pi PiCo ... (dowiem się czyja to sprawka i się zemszczę) .....
Ale do rzeczy ...

Nie co sceptycznie byłem nastawiony i się wahałem , w kwestii tego tworu ... na razie miało styknąć zbudowanie kilku
projektów na Raspberry Pi Zero (tak dla mnie to wyczyn , ale w tym wypadku rozmiar miał znaczenie) ...

Wiecie jak to jest ...
-->> Po pierwsze primo : Raspberry Pi ....
-->> Po drugie primo: 2 rdzenie Cortex M0+
-->> Po trzecie primo: mam tyle płytek i różnych dziwadeł że kolejne nie koniecznie jest potrzebne ...

Ale ostatecznie za sprawą kol. Nefa (ustąpiłem wobec przemocy :) ) miałem zostać "szczęśliwym" posiadaczem ów ustrojstwa, ale
jak to bywa synoptyk się pomylił i sypnęło płytkami z Nienacka (45,7km na północ od Poznania) i oto one ....

Obrazek

Tak w tych torebeczkach wyglądają zacnie jak coś co przed chwilą zamówiło się na aliexpresie... co dobrze nie wróży ale brzmi ciekawie
cóż tam te małe sprytne rączki za nieprzydasia wymyśliły .... Zatem dobyłem ich oby niczym 2 nagie miecze i co ??
No cóż nie oniemiałem z zachwytu , ale zatkało mnie ze zdziwienia. Płytki okazują się bardzo małe wręcz Pico... ponadto rozległa pustka
gdyż 1/3 zajmuje logo Malinki (tak ... marketing musi być) Nieco mniejszy napis Raspberry Pi Pico (c) 2020 zdradza z czym to mamy
fizycznie do czynienia .... Złocenia dodają temu tworowi wyglądu , jak również w oczy się rzuca osadzony centralnie NOWY Mikrokontroler
od Raspberry zawierający aż 2 rdzenie Cortex M0+ ... i tyciutki flash .... potem prz tym wszystkim przeogromny przycisk BOOTSEL,
chłopaki zaszaleli i dali 1 leda , jest tez jakaś przetworniczka i złącze uUSB.

Obrazek

Po złożeniu obu można się pokusić o stworzenie monstrum Quad CORE ....

Obrazek

Widoczny obok malutki smark baton od xiaomi wygląda niczym monstrum ..... przy nawet dwóch Pico malinkach ... , zachęcony ładnym skąd inąd
minimalistycznym wdziękiem ów malizn .... postanowiłem pochwycić mymi wielkimi trolowymi łapami ...

Obrazek

PiCO w każdym calu aż dziw że nie założyli tam jakiegoś dziwnego zmutowanego subminiaturowego USB tylko zwyczajne micro ...
i ze dali chyba słuchając modłów Foresta raster 2.54mm, a nie jakiś 1mm :)

Obrazek

Obrazek

ostatecznie nie podpinam jeszcze bo boję się to wielkimi łapskami nawet trzymać gdyż tak cienki laminat dali że podczas montażu płytek
uległ niewielkiej deformacji termicznej i choć z drugiej strony niema nic , jest krzywy i nie leży równo ... nie dziwi też cena dodatków
nic nie mających ale na sztywnym normalnym laminacie żeby nie tyle łatwiej było się dopinać , ale żeby płytka się nie połamała podczas
eksperymentów z tym nowym tforem...

Obrazek

+ Reasumując
Ciekawie się zapowiadające wejście w niszę mikrokontrolerów przez Raspberry :
-- 2 rdzenie CM0+ Pędzące 133MHz
-- 264 kB pamięci SRAM
-- 2 MB Flash (zewnętrznego -- wiec można sobie w razie "W" zapodać większy jak w ESP)
-- 26 pinów GPIO - to tak niemal w sam raz

I to wszystko przy 3,3V za niespełna 20 polskich zetów (za 15 więcej mamy Wieksze nieco PI Zero) ... tak czy siak
może namieszać na rynku zwłaszcza, że posiadający już wcześniej koledzy z forum ów twora pisali że SDK jest dobrze przygotowane
, jest szansa że namiesza ten tani jak barszcz płytex ...

Obrazek

Nie mniej chwilę muszą poczekać aż ogarnę kilka tematów by przysiąść do nich , a w miedzy czasie może się uda przeczytać
powieści zacnych kolegów o ich pierwszym blikaniu na Pi PiCo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Raspberry Pi Pico”