ESP Wroom-32 - ESP32 Sunduino

płytki SunDUINO dla mudułów ESP32
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

ESP Wroom-32 - ESP32 Sunduino

Post autor: SunRiver »

Obrazek

Dla świetnego modułu jakim jest ESP32  powstały 2 płytki które już są dostępne , pierwsza z nich to Mini Board ,
zgodna z Devkitem Esspresife Systems , zaś druga ...
to płytka w formacie Arduino zgodna sprzętowo ze shieldami , ale nie każdy shield będzie współpracował z nią ze względu na poziomy
3,3V  o czym należy pamiętać.

Obrazek

Ostatecznie płytka została uproszczona i pozbawiona układu FT232RL , co tez jest ułatwieniem dla amatorów.
Płytka ma wyprowadzone wszystkie piny modułu ESP Wroom-32 w odróżnieniu od mniejszego brata czyli MiniBoard
posiada na pokładzie:

-- możliwość zasilania z gniazda microUSB
-- możliwość zasilania z gniazda power Jack
-- zabezpieczenie poprzez diody
-- stabilizator LDO AS1117 3,3V
-- układ automatycznego wywoływania trybu bootloadera

Obrazek

Montaż zaczynamy oczywiście od najmniejszych elementów , niema ich specjalnie dużo,  poglądowy schemat montażowy prezentuje się następująco:

Obrazek

Lista elementów:

Obrazek

Kluczowe są tu tranzystory które dzięki liniom RTS i DTR automatycznie uruchamiają tryb bootloadera modułu ESP32 dzięki czemu
możemy bez zbędnych komplikacji programować nasze ESP32  z dowolnej przejściówki USB UART posiadającej te sygnały.

Obrazek

Zastosowałem tu tranzystory MOSFET N-Chanel  SI2302  gdyż akurat tych mam spore zasoby , ale można zastosować dowolne
inne mosfety o podobnych właściwościach.

Obrazek

Blok zasilania nie wymaga tłumaczenia jak widać jest prosty, Diody D4 i D5 zabezpieczają przed ewentualnym odwrotnym
podłączeniem układu.

Są to odpowiednio:

D4  -  SS4  = SD103AW  Dioda shottkiego 1A  
D5  -  S4    =  1PS76SB40  Dioda shottkiego    

oczywiście mogą być podobne , ja takie miałem u siebie i dlatego zastosowałem te
Należy pamiętać że do złącza Power JACK podpinamy zasilacz 5V o wydajności co najmniej 800mA.  Np taki:

Obrazek

Możemy też płytkę zasilać poprzez gniazdo microUSB typ B

Obrazek

z np ładowarki do telefonu czy też z portu USB komputera.  Zasadniczo to wszystko co mogę napisać o montażu.
Elementy SMD jak rezystory , diodę led sygnalizującą zasilanie w kolorze niebieskim , najlepiej lutować przy pomocy pasty KEDA,
lub normalnie cyną z pomocą topnika RF800. Po polutowaniu płytki jest od razu gotowa do pracy nie mniej lepiej przemyć całość
Izopropanolem IPA w celu oczyszczenia z resztek topnika by ładnie wyglądała

Pinouty dla ESP32 zostały na złączach Arduino wyprowadzone następująco:

Obrazek

Obrazek

Opisane są podłączone GPIO  w module ESP32, których szczegółowy opis prezentuje się następująco:

Obrazek

Tymczasem nie tylko u mnie w lochu , ale też i tajnych laboratoriach firmy Eltronics ESP32 SunDUINO przechodzi testy.....

Obrazek
(fot. Eltronics  (ESP32 SunDUINO Testy bojowe)

Obrazek

Płytka dostępna jest w sklepie ELTy.pl
Miłego użytkowania i wielu wrażeń z pracy z tym świetnym modułem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ESP32”