HM-13 Starcie z Terminalem ...

Popularne moduły niebieskich sieci ....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Użytkownik
Kontakt:

HM-13 Starcie z Terminalem ...

Post autor: SunRiver »

To małe radyjko zasilane ARMem  ma stosunkowo spore możliwości ... już sam tryb przeźroczysty stanowi fajną bazę do komunikacji naszych urządzeń  ...

Obrazek

moduł został przylutowany do adaptera pcb HuaMao  dla modułów:

>HM-01
>HM-09
>HM-10
>HM-12
>HM-06
>HM-11
>HM-13

W sumie fajnie że jest taki board do którego można pod pasować sobie potrzebny nam moduł :

Obrazek

Obrazek

Jest tak pomyślany że można obsadzić na nim w/w moduły , kondensatorki filtrujące zasilanie, stabilizator 3,3V (1117 33) oraz diodę zabezpieczającą przed odwrotną polaryzacją , a także konwerter poziomów TTL 3,3V  na RS232 czyli MAX232. Ja sobie poszedłem na skróty więc
wyprowadziłem tylko listwę goldpin i zamontowałem zworkę zamiast stabilizatora oraz osadziłem HM-13. Później dodane zostały elementy SMD:

Obrazek

Obłożenie elementów na TOP SIDE

>3x100nF
>1xLED BLUE
>1x470R

Dolna strona płytki nie została obłożona gdyż na tą chwile nie ma potrzeby:) Głownie przydaje się dioda LED, która jest podłaczona do
GPIO1 i sygnalizuje pracę układu ..

>miganie      --  brak połączenia COM
>świecenie   --  połączony COM i gotów do transmisji

Dioda miga jak układ jest tylko włączony do zasilania, więc de'facto nie mamy statusu  - Paired /non Paired , bo w obu
przypadkach miga ...

Obrazek

Gdyż jak widać więcej mi nie potrzeba do testów .... Całość została podłączona przy pomocy przewodów do EM-USB-01  z układem FT232RL
ustawionym na 3,3V  przez co zasilanie i sygnały mam bez potrzeby stosowania konwersji napięć ...

Obrazek

odpalamy więc terminal i ustawiamy :

>port COM  (u mnie COM2)
>Baud Rate:  115200
>Parity:  NONE
>DATA Bits: 8
>Stop Bits: 1

Sam moduł niema wielu komend AT  głównie tylko nieco konfiguracji i informacyjnych, a oto one:

>AT   --   jeśli układ jest gotowy odpowiada OK
>AT+ADDE?  -- zwraca adres MAC dla EDR (dla mojego: OK+Get:000E0E020AD5)
>AT+ADDB?  -- zwraca adres MAC dla BLE (dla mojego: OK+Get:000E0B020AD5)
>AT+AUTH?  -- zwraca stan uwierzytelnienia  0= Not Authentiocation , 1=Must authentication -- defaultowo wartość zwracana = 0,  
można samemu zmienić komendą AT+AUTH[parametr]  (parametr = 0 lub 1) i tak:

>+AUTH0 włącza tryb bez zabezpieczeń
>+AUTH1 włącza autoryzację połaczenia

AT+ATOB?  pobiera i ustawia tryb A lub B    -- Defaultowo  = 0  gdzie 0 = Not Open ATOB, a 1 = Open ATOB  , Komenda jest
powiązana z AT+MODE0 w firmware V209 zmienionym na AT+DUAL  --  tryb A(0) = SPP a B(1) = BLE
AT+BAUD?  pozwala pobrać i ustawić baudrate dla uart. Defaultowo zwraca: OK+Get:6  = 115200bps. Możliwe opcje :

> = 4800
> = 9600
> = 19200
> = 38400
> = 57600
> = 115200
> = 230400

AT+HIGH?  pozwala sprawdzić i ustawić tryb szybkości modułu  mamy 2 opcje  defaultowo ustawione jest 0 = Balance mode , dostępna
jest jeszcze 1 HIGH Speed mode<
AT+HELP?  -- wyświetla adres strony producenta OK+Get:www.jnhuamao.cn trochę bez sensu mogły zamiast tego wyświetlać komendy
AT dostępne dla modułu i informacje o module.</li>
AT+MODE?  zwraca i ustawia tryb pracy modułu Defaultowo = 0
AT+MODE0 = tryb transmisji danych   (DATA TRANSMITION)
AT+MODE1 = tryb sterowania  (REMOTE Control)

AT+NOTI?  = zwraca i pozwala wybrac Tryb informacji dodatkowych defaultowo ustawione jest 0 czyli bez Notify , ustawienie 1 włącza
Notify, gdy ustawimy 1 otrzymamy szczegóły operacji:

OK+CONE ======== EDR connect
OK+LSTE ========= EDR disconnect
OK+CONB========= BLE connect
OK+LSTB ========= BLE disconnect
OK+LSTA ========= except disconnect, module will reset after 500 ms.

>AT+NOTP?  defaultowo jest również ustawiony na 0 a po właczeniu zwraca dodatkowo adres połaczenia:

OK+CONB:001122334455, OK+LSTB:001122334455
OK+CONE:001122334455, OK+LSTE:001122334455

> AT+NAME?  Zwraca nazwę modułu EDR  -- defaultowo HMSoft, jednak możliwe jest ustawienie własnej nazwy dla modułu jednak
musi się ona składać z max12 znaków:

Obrazek

ustawienie nazwy robimy tak:   AT+NAMESunRiver01  od tej pory nazwa naszego modułu to SunRiver01.

AT+NAMB?  robi to samo dla BLE , zmianę wykonujemy tak samo jak wyżej. Przydatne gdyż nasz HM-13 jest dual mode i zgłaszają się
2 rządzenia więc można je rozróżnić po nazwach.
AT+RENEW  -- przywraca ustawienia fabryczne
AT+RESET -- restartuje moduł
AT+VERR?  -- pokazuje wersję oprogramowania
AT+VERS?  -- j/w
AT+STOPE  -- zatrzymuje radio EDR
AT+STOPB  -- zatrzymuje radio BLE
AT+STARE  -- włącza radio EDR
AT+STARB  -- włącza radio BLE
AT+IMMB -- przełącza tryb pracy na BLE
AT+IMME -- przełącza tryb pracy na EDR

Do połączenia z komputerem najlepiej użyć dongla ,który można kupić za niewielkie pieniądze.

Obrazek

Jeśli nie zmienimy nazwy to nasz HM-13 jest w systemie Win10 Widziany tak:

Obrazek

W tym wypadku nie wiemy co jest EDR a co BLE :)

Obrazek

i od razu lepiej prawda ?? W tym momencie mamy do wyboru EDR lub BLE i możemy wykonać połączenie.

Obrazek

Domyślnie kod dostępu to : 1234,

Dla testu sparowałem EDR  i w tym momencie mamy dostępne porty COM 6 i 7

Obrazek

Oczywiście nasz HM-13 udostępnia wiele opcji dodatkowych, które mogą być dla nas przydatne i to bardzo :

AT+ROLB?  pozwala odczytać rolę jaką ma ustawioną nasz moduł -- defaultowo jest to 0

0 =  Pheriperal
1 = Central

Ustawienie roli odbywa się poprzez wpisanie AT+ROLB0 lub 1
Dodatkowo nasz moduł pozwala sterować pinami GPIO ale tych jest mało w HM-1 Dostępne jest jeszcze sporo komend które na tą chwilę nie
wydały mi się przydatne a opis ich znajdziecie w dokumentacji technicznej którą można pobrać tutaj:

(jak znajdę plik to dołaczę)

Na tą chwilę moduł HM-13 dzięki niewielkim rozmiarom i małemu poborowi energii oraz dobrym jak na nasze potrzeby zasięgu , jest niewątpliwie
łakomym kąskiem w naszych urządzeniach pomiarowo-kontrolnych , a nawet w ukłądach sterowania poprzez aplikacje na tablecie czy smartfonie.
Dodatkową atrakcją jest fakt iż nasze moduły są wspierane przez Androida , co pozwala na ich stosowanie w modułach IOT pracujących pod jego
kontrolą. Dlatego też mogę te moduły z czystym sumieniem polecić każdemu amatorowi minimalizmu i BT. Oczywiście pokarzę też bardziej
zaawansowane użytkowanie HM-13 jako samodzielne czujniki czy też inne możliwości drzemiące w posiadanym na pokładzie mikrokontrolerze
z rdzeniem CORTEX-M0.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bluetooth , BLE”