ESP32-S2 Kaluga 1 --- Instalacja IDF w Win10

Espresiffe ESP32 Dual Core 32bit Tensilic Xtensa LX6 ,
Combo WIFI and Bluetooth 4 , BLE
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

ESP32-S2 Kaluga 1 --- Instalacja IDF w Win10

Post autor: SunRiver »

Z okazji urodzin naszego foresta postanowiłem opisać dla potomnych instalację ESP32-IDF dla ESP32-S2 (i pozostałych)
w systemie Windows z użyciem wiersza poleceń, oraz pokazać jak to skonfigurować i móc skompilować np przykłady. Bowiem to w czym piszemy
mając na uwadze edytor kodu niema znaczenia.

Można jak pisałem wcześniej zaistalować z użyciem narzędzi , potem upgreadować dodać ręcznie pliki, ale to takie mało profesjonalne
klikanie w instalatorze wiec zróbmy to porządnie :

potrzebujemy mieć zainstalowany GIT i pythona 3.7

1. Instalacja IDF

Sprawa jest banalna odpalamy cmd z prawami administratora i przystępujemy do pracy.
można sobie zaorzyć folder np esp i w nim pracować , ale ja poszedłem na łatwiznę gdyż git i tak nam założy folder esp-idf
wiec w cmd w głównym folderze wpisujemy:
  1.  
  2. C:\> git clone --recursive https://github.com/espressif/esp-idf.git
  3.  
i naciskamy ENTER.... po chwili będziemy mieli sklonowane repozytorium GIT z IDF w wersji 4.2 gdzie już jest obsługiwany ESP32-2

Obrazek

trochę tego jest więc chwilkę zajmie , gdy już git zakończy klonowanie , przechodzimy do folderu z IDF
  1.  
  2. C:\> cd esp-idf
  3.  
i listujemy zawartość folderu poleceniem:
  1.  
  2. C:\esp-idf> dir
Obrazek

Zobaczymy taki widok , mamy wiec IDF , ale nie mamy żadnych narzędzi , musimy wiec je zainstalować wydając polecenie:
  1.  
  2. C:\esp-idf> install.bat
  3.  
Ten skrypt zainstaluje nam wszystkie narzędzia i kompilatory w folderze C:\[user]\.espressif

Obrazek

to tez chwilę potrwa gdyż narzędzia muszą zostać pobrane, rozpakowane i osadzone tam gdzie trzeba :)
a gdy już zakończy zobaczymy :

All done! You can now run:
export.bat

co też ochoczo czynimy:

Obrazek

mamy wiec potrzebne narzędzia i kompilatory dla ESP32 i ESP32-2 oraz dodane ścieżki zatem możemy sprawdzić wersję :
  1.  
  2. C:\esp-idf>idf.py --version
  3.  
  4.  
na co uzyskać powinniśmy odpowiedź :

ESP-IDF v4.2-dev-1905-g625bd5eb1

To oznacza że wszystko jest takie jak trzeba , teraz z gita pobieramy zip dla naszej płytki :

https://github.com/espressif/esp-dev-kits
i wypakowujemy po czym musimy skopiować sobie przykłady i komponenty dla KALUGI
ja sobie w folderze examples (w esp-idf) utworzyłem folder esp32s2 i tam wgrałem pliki z examples w archiwum,
a następnie skopiowałem zawartość folderu components do folderu C:\esp-idf\components

po czym uruchamiamy ponownie export.bat w lokalizacji c:\esp-idf \ żeby dodało nam ścieżki dla nowych komponentów i przykładów.
Gotowe mamy zainstalowane wszystko co trzeba do pracy z ESP32 i ESP32-S2

2. Kompilacja przykładowego projektu

Tu na początek skompilujemy coś prostego , np hello_world w tym celu wchodzimy do folderu :

Obrazek

i przystępujemy do zadania , najpierw musimy skonfigurować projekt dla naszej płytki co robimy poleceniem:
  1.  
  2. idf.py set-target (nazwa układu)
  3.  
w nazwie układu podajemy dla jakiego układu będziemy kompilować program czyli albo esp32 albo esp32s2 (robimy to dla każdego projektu)

Obrazek

po chwili nasz projekt będzie miał dodane ścieżki do potrzebnych dla esp32s2 narzędzi , componentów i kompilatora oraz
utworzony zostanie folder build gdzie zostaną też umieszczone elementy prekompilowane podczas konfigurowania układu docelowego.

teraz możemy użyć polecenia : idf.py menuconfig

Obrazek

by ew sobie ustawić konfigurację szczegółową opcji kompilatora i flashera , ale teraz
tym się nie będę zajmował bo w tym przykładzie do niczego nam to nie będzie służyć tak czy siak.
Wobec powyższego wpisujemy :
  1.  
  2. idf.py build  
  3.  
i pozostaje nam chwilkę poczekać ....

Obrazek

.....

kompilacja kończy się :

[969/969] Generating hello-world.bin
esptool.py v2.3.1

Project build complete. To flash, run this command:
esp-idf/components/esptool_py/esptool/esptool.py -p (PORT) -b 921600 write_flash --flash_mode dio --flash_size detect --flash_freq 40m 0x10000 build/hello-world.bin build 0x1000 build/bootloader/bootloader.bin 0x8000 build/partition_table/partition-table.bin
or run 'idf.py -p PORT flash'

3. Fashowanie

pozostaje nam uruchomić polecenie :

Idf.py -p COM26 Flash

i cieszyć się naszym programem ....

Obrazek

I to wszystko miłego kompilowania ....
..:: KONTO PRZYGOTOWANE DO USUNIĘCIA ::..
💫Lothar TeaM
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Re: ESP32-S2 Kaluga 1 --- Instalacja IDF w Win10

Post autor: xbary »

Ale fajnie, myślę że dla wielu amatorów taki opis będzie pomocny. Przy czasie spróbuje uruchomić moje libsy na IDF .

ODPOWIEDZ

Wróć do „ESP32”